Kancelaria Księgowo-Podatkowa BIZON Sp. z o.o.
www.bizon.bydgoszcz.pl

Zmiany w VAT 2018 - podzielona płatność podatku (Split payment)

Podatnicy od 1 stycznia 2018 r. muszą przygotować się na zmianę zasad opłacania faktur VAT. Dla podatku od towarów i usług wyznaczony u sprzedawcy zostanie osobny rachunek dedykowany, a korzystanie z niego i szybka płatność podatku dokonana na rzecz organu skarbowego przyniesie szereg oszczędności.

Nowa zasada płatności podzielonej będzie wprowadzana w 2018 r. jako alternatywa dla podatników. O zastosowaniu nowej zasady decydować będzie nabywca towaru lub usługi – a zatem podmiot który otrzymał fakturę podlegającą zapłacie. Opłacający będą mogli stosować dotychczasowe zasady rozliczania podatku lub też korzystać z nowej, zaproponowanej formy. W przypadku wyboru nowej formy rozliczania VAT, zapłata odpowiadająca:

1) wartości sprzedaży netto - jest dokonywana na rachunek rozliczeniowy dostawcy towarów lub usługodawcy w banku albo na rachunek dostawcy towarów lub usługodawcy w SKOK – tzw. rachunek rozliczeniowy,

2) kwocie podatku VAT z faktury - jest dokonywana na osobny – specjalnie mu udostępniany „rachunek VAT” dostawcy towarów lub usługodawcy.

W efekcie płatność kwoty netto i kwoty podatku zostaje podzielona na dwa osobne przelewy – stąd nazwa „płatność podzielona”.

Copyright © 2016-2019 www.bizon.bydgoszcz.pl

Kancelaria Księgowo-Podatkowa BIZON Sp. z o.o.

O Kancelarii  |  Oferta  |  Dlaczego my?  |  Kontakt
projekt strony strony internetowe bydgoszcz